Trupa lui Isăilă a închis meciul în mai puţin de 180 de secunde, prin reuşitele lui Ivanovski şi acelaşi Budescu, aflat într-o formă de zile mari în acest început de sezon.

Astra bate pas de defilare şi în Liga 1, nu doar în Europa. După Viitorul şi Corona, care au încasat 9 goluri de la Tembo şi compania, aseară, U Cluj a fost înţepată la Giurgiu nu doar de ţînţari, ci şi de oamenii lui Isăilă.

Pînă să se aşeze în ghete bine, clujenii s-au şi trezit descălţaţi. În primele 9 minute, fiecare atac al Astrei a produs o ocazie imensă. Prima a fost ratată, a doua s-a terminat cu gol, după o centrare a lui Tembo, un “assist” al lui Dolha şi o reluare simplă a lui Ivanovski (6). A treia a însemnat o bară spectaculoasă a lui Budescu (8), iar peste încă un minut, decarul Astrei n-a mai ratat (9).

De aici încolo, meciul n-a mai fost meci, ci o joacă pentru Astra şi un mare chin pentru clujeni. În repriza a doua, jocul s-a mai echilibrat,

Universitatea a avut şi cîteva ocazii, dar de marcat au făcut-o tot astralii. Ivanovski, criticat dur de patron după returul cu Trencin, l-a driblat elegant pe Dolha şi a făcut 3-0. Şi tot un giurgiuvean a înscris pentru golul de onoare al Universităţii, Găman deviind în poartă şutul lui Ciupe.

Astra are punctaj maxim, însă urmează un tur de forţă: “dubla” cu Maccabi Haifa şi derby-urile cu Pandurii şi Petrolul.

10 goluri şi o pasă de gol a reuşit Budescu în acest sezon, în campionat şi în Europa League, în cele 9 meciuri pe care le-a jucat

2,5 goluri pe meci e media reuşită de Astra în acest sezon, în toate competiţiile, avînd nu mai puţin de 23 de goluri marcate în 9 jocuri oficiale

Sursa: gsp.ro